teaching

Sınıfta İlişki Oluşturmaya Yönelik İpuçları

Derse odaklanamayan öğrencilerin çoğunlukta olduğu bir sınıf, birçok öğretmenin karşı karşıya kaldığı, ortak bir durumdur. Bu durumun yarattığı, kaybedilen zamanı telafi etmek için ve sınıf içerisinde işleri yoluna sokmak için, sınıf yönetimi ile ilgi bazı teknikler kullanılmalıdır.

Sınıfta içerisinde, rahatsız edici davranışları önlemenin etkili yollarından birisi, olumlu bir başlangıç yapmak ve bu olumlu başlangıcı, öğrencilerinizle “eğitimi birbirine bağlayan, etkili ” iyi bir bağ kurarak devam ettirebilmektir. {Brookfiled, 1990, s.163}. Yapılan araştırmalar, öğrencilerle iyi bir ilişki kurmanın ve sürdürmenin akademik katılımı yüzde 33 artırdığını, sınıftaki yanlış davranışları ise yüzde 75 azalttığını gösteriyor.

Öyleyse, sorulması gereken soru, öğrencilerimizle nasıl olumlu bir ilişki kurar ve geliştiririz?

İşte bu konuda öğretmenlerin uygulayabileceği bazı stratejiler şunlardır;

• Öğrencilerinizin adlarını öğrenin ve kullanın: Bu temel jest, öğrencilerinizle ne kadar ilgilendiğinizi onlara gösterebilir ve onlarla etkileşimlerinizi kişiselleştirmenize yardımcı olabilir.
• İlgi alanları ve hobileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için öğrencilerle bire bir görüşmeler düzenleyin.
• Öğrencilerin aktif olmalarını ve öğrenmelerini sağlayan öğrenci merkezli etkinlikleri teşvik edin. Sınıfta içe kapanık öğrenciler için anlamlı olan, samimi bir ortam oluşturmaya yardımcı olan, ekipler kurarak çalışmaya teşvik edin.
• Kapıdan girerken, olumlu selamlarla veya bazı kişisel hikayeleri paylaşarak sıcak bir sınıf kültürü yaratın. Yine yapılan araştırmalar, insanların kendileri hakkında konuştuklarında daha cana yakın hale geldiklerini gösterdi.
• Öğrencilerinizle düzenli olarak birebir görüşmeler yapın ve ihtiyaç duydukları zaman onları destekleyin. Zorluklarını ne kadar erken tanımlarsanız, onları o kadar erken ele alırsınız.
• Geri bildirim isteyin: Öğrencilerinize resmi veya gayri resmi bir sorumluluk verin, bu onlarla olan ilişkinizi geliştirebilir. Bir dönem sonu değerlendirmesi veya bir sınıf tartışmasında önerilerini almak olabilir.

 Sonuç olarak, burada önemli olan, profesyonellik ve samimiyet arasında bir denge kurmaktır. Bu denge  bir kez kurulduktan sonra, olumlu bir öğrenme ortamı da kurulmuş olur.

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *