man-woman-wearing-shirts-hold-thought-box-symbol

İngilizceyi Güvenle Konuşun

Uzun süredir İngilizce öğreniyor olmanıza rağmen, başkalarıyla İngilizce konuşurken hala gergin hissediyor musunuz?

Bu şekilde hisseden sadece sen değilsin.

Tıpkı sizin gibi, birçok insan konuşma pratiği yapmaktan kaçar,  çünkü hata yapmaktan veya alay edilmekten korkarlar.

İnanmanız gereken şey; Kimse size gülmez çünkü anadili İngilizce olan kişiler bile bazen hata yapar. İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, yeteneklerinize güvenmeniz gerekir, yeteneklerinizden şüphe duyduğunuzda ve tereddüt ettiğinizde, İngilizce konuşmadaki ustalaşma yolculuğunuz sinir bozucu olacaktır.

İşte İngilizce konuşma konusunda kendinize olan güveninizi artıracak birkaç ipucu;

Sesli oku

İster roman tercih edin, ister kurgusal olmayan metinleri tercih edin, evde en az 30 dakika, kendi başınıza yüksek sesle okumaya başlayın. Bu, telaffuz pratiği yaparken okuma becerilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Kendinizi daha güvende hissettikçe, bir öğretmenden veya ana dili İngilizce olan bir konuşmacının size, daha ileri düzey sözcükler hakkında geri bildirim vermesini isteyin. Yüksek sesle okumanın amacı, kendi evinizin mahremiyetinde ve rahatlığında telaffuz pratiği yaparken konuşma konusundaki güveninizi arttırmaktır.

Bir arkadaş bul

Ne kadar çok pratik yaparsanız, İngilizce konuşma becerilerinizde o kadar çok güven kazanırsınız. Kendi başınıza pratik yapmak her zaman kolay olmadığından, sadece İngilizce konuşan insanlarla arkadaşlık kurmak mükemmel bir yoldur. Örneğin, ağ gruplarına veya uluslararası sinema geceleri ve kulüpleri gibi uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan yerlere katılabilirsiniz. Anadili İngilizce olan insanlarla tanışabileceğiniz expat web sitelerini bulabilirsiniz. Onlara, ana dilinizi öğretebilirsiniz ve İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Evinizin rahatlığında anadili İngilizce olan kişilerle konuşma pratiği yapabileceğiniz çevrimiçi sohbet gruplarına da katılabilirsiniz.

Öğretmenine Güvenin

Bir İngilizce kursu alıyorsanız, hatalarınızdan ders çıkarmanıza yardımcı olmak için öğretmeninizin orada olduğunu unutmayın, böylece başarılarınızı daha sonra kutlayabilirsiniz.

Evet, hatalar iyidir! Ve seninle dalga geçecek kimse yok.

Hata yapmak önemlidir, hatalarınız hangi alanlarda daha çok çalışmanız gerektiğini gösterir. Buradaki kilit nokta, aynı hatayı iki kez yapmamaya çalışmaktır.

Neden İngilizce Öğrenmek İstediğinizi Hatırlayın.

Kendinizi hüsrana uğramış hissettiğinizde veya ilerleme kaydettiğinizden emin olmadığınızda her zaman neden İngilizce öğrenmeye başladığınızı kendinize hatırlatın.

Örneğin, kariyeriniz nedeniyle İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz, terfi alacak ve daha yüksek maaş kazanacaksınız, başka bir ülkeye göç etmek istiyorsunuz veya hayalinizdeki üniversiteye kabul edileceksiniz. 

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *