female-african-american-speaker-giving-presentation-hall-university-workshop_155003-3579

DİL BECERİLERİNİZE YATIRIM YAPMAK KARİYERİNİZE NASIL YARDIMCI OLUR?

İkinci bir dili akıcı bir şekilde konuşuyor olmanız, iş hayatınızdaki kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabileceği artık bir sır değil.

İngilizceye hakim olmak – küresel lingua franca – gençlikten yönetime ve hatta yönetici seviyesine kadar dönüm noktanız olabilir.

Kapıları açar

İkinci bir dili biliyor olmak hem bireyler hem de çalıştıkları işletmeler için çok avantajlıdır. En başta, Küresel pazarı ve uluslararası müşterilerin ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olur.

 Etkili iletişimci

İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşuyor olmanız, büyük bir uluslararası firmada saygın bir iş bulmanıza yardımcı olabilir. ABD’de yapılan bir araştırma gösteriyor ki, İngilizce bilen çalışanlara olan talebin son beş yılda, iki katından fazla arttığını ve ABD’deki işletmelerin yaklaşık % 40’ının İngilizce’nin yanı sıra ikinci bir dil bilen kişilerden personel istihdam etmeyi planladığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, araştırmalar, iki dil bilen kişilerin birden fazla görevle daha iyi başa çıkabileceklerini ortaya çıkarmıştır.

İkinci bir dilde yeterlilik, ağ kurmayı daha etkili hale getirir, fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Ev sahibi ülkenin ana dilinde sohbet edebilmek, daha iyi uzun vadeli ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.

Dahası, birden fazla dilde konuşmak, kariyer başarısı için anahtar faktörler olan açık fikirlilik ve yaratıcılık gibi becerileri artırır.

Kazanç potansiyelinizi artırır

Yine ABD’de yapılan bir araştırma, İngilizce’nin yanı sıra, ikici bir dil bilen çalışanların, tek bir dil bilen bireylere göre, yaklaşık yılda 3.000 dolara kadar daha fazla kazandığını gösteriyor. Bu Pearson bilgi grafiğine göre çalışanlar, gelişmiş İngilizcenin yılda yaklaşık 5.000 ABD doları daha fazla kazanmalarına izin vereceğini düşünüyor.

Seni daha iyi bir lider yapar

İngilizce ve ikinci bir dil biliyor olmak, çalıştığınız şirkette yönetim düzeyindeki pozisyonlara ilerlerken daha da önemli hale geliyor. Yeni bir yabancı dil öğrenirken, o dilin kullanıldığı ülkenin kültürünü de öğrenirsiniz. Bu nedenle birden fazla dil konuşan yöneticiler, farklı kültürlerden gelen kişileri yönetirken, genellikle daha etkili iletişim kurabilirler. Ayrıca rasyonel kararlar alma ve müzakere etme konusunda daha iyidirler.

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *